На 12 май 2026 година, ден след Празника на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Габрово отдаде признание на хората, които всеки ден пазят духа на знанието жив. На тържествена церемония в Картинно фоайе, Община Габрово и Синдикатът на българските учители – Габрово връчиха отличията „Учител на годината 2026“.
Събитието събра десетки учители, директори, педагогически специалисти, образователни експерти и гости, обединени от уважението към една от най-значимите професии – учителската.
Официално приветствие към присъстващите отправи Севдалина Ненкова, директор на дирекция „Образование и социални дейности“ в Община Габрово. В думите си тя подчерта ролята на Габрово като град с дълбоки образователни традиции и силна връзка с просветното дело.
„Габрово винаги е бил град на знанието, на будните хора и на силните образователни традиции. Неслучайно именно тук се раждат идеи, които променят българското образование, а нашите училища и детски градини продължават да бъдат място, в което растат не само отлични ученици, но и достойни личности. Днешната церемония е повод да кажем „Благодаря!“ на всички учители, директори, педагогически специалисти и образователни експерти, които с труд, постоянство и огромно сърце правят възможно развитието на нашите деца. Тази най-искрена, чиста и човечна дума я казваме с възхищение. С признание. С обич.“, каза тя.
В рамките на церемонията бяха връчени отличия в различни направления, които откроиха приноса на преподаватели от училища, детски градини и образователни институции в Габрово.
Отличени в направление „Учител на годината 2026“
В категория „Начално образование“ отличия получиха Татяна Христова Станева-Борисова, старши учител в ОУ „Неофит Рилски“, и Маргарита Христова Лазарова, старши учител в СУ „Райчо Каролев“.
В направление „Хуманитарни науки“ специалната награда бе присъдена на Александър Емилов Иванов, старши учител в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“. В същата категория бе номинирана Марияна Милчева Ангелова, старши учител в Национална Априловска гимназия.
В направление „Изкуство и спорт“ номинирана бе Гергана Миткова Блажева, старши учител по физическо възпитание и спорт в Национална Априловска гимназия.
В категория „Възпитателна работа и подкрепящи дейности“ бе отличена Мима Николова Начева-Ганчева, ресурсен учител в РЦППО – Габрово.
Сред младите учители признание получиха Калина Георгиева Ванева, учител по български език и литература в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, и Петър Петрова Анчев, учител по английски език в Национална Априловска гимназия.
В направление „Приобщаващо образование“ бяха връчени специални награди на Ресурсен център – Габрово. Отличени бяха Весела Божидарова Димитрова, педагогически съветник в НУ „Васил Левски“, и Даниела Георгиева Димитрова-Минчева, учител в ДГ „Първи юни“.
Национални номинации и отличия
По време на събитието бяха обявени и националните номинации за заключителния етап на 29. Национален конкурс „Учител на годината“ 2026.
Калина Ванева от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ бе номинирана в направление „Млади учители“. Маргарита Лазарова от СУ „Райчо Каролев“ бе отличена с номинация в направление „Начално образование“, а Ралица Росева от СУ „Максим Райкович“ – Дряново – в направление „Възпитателна работа“.
На национално ниво Калина Ванева получи статуетка „Учител на годината“ 2026. Маргарита Лазарова и Ралица Росева бяха удостоени със Специалната награда на председателя на СБУ д.ик.н. Янка Такева.
Тримата преподаватели ще получат и Почетното отличие на Министерството на образованието и науката „Неофит Рилски“, както и покана за приема на Президента на Република България по повод 24 май.
Благодарност към учителите, които приключват професионалния си път
Традиционно, в рамките на церемонията, Община Габрово и СБУ – Габрово изразиха своята признателност и към 23 учители, които приключват професионалния си път през учебната 2024 – 2025 година.
Всеки от тях получи грамота и цветя от Община Габрово, както и книга от Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – жест на уважение към дългогодишния им труд, отдаденост и принос към образованието в Габрово.
Церемонията „Учител на годината 2026“ отново напомни, че зад всяко постижение на едно дете стои учител, който е повярвал в него. Благодарим на всички преподаватели за търпението, човечността, професионализма и всекидневната отдаденост, с които изграждат бъдещето на града.
