Международният симпозиум „Брифтопия: Архиви на бъдещето“ събира в Габрово артисти, куратори и изследователи от България и чужбина

На 23 и 24 май 2026 г. Габрово ще бъде домакин на международния симпозиум „Брифтопия: Архиви на бъдещето“ – двудневен трансдисциплинарен форум, който поставя в центъра на вниманието връзката между изкуство, теория, общество и бъдеще.

Събитието се организира от Музея на хумора и сатирата и ще се проведе в Университетската библиотека на Технически университет – Габрово, ул. „Хаджи Димитър“ 4.

Симпозиумът събира утвърдени художници, куратори, изследователи и мислители от България и чужбина, сред които Бехзад Х. Нури, Борис Буден, Мария Линд, Едгар Шмиц, Магнус Бартас, Снежанка Михайлова и Майкъл Дътън. Модератори на форума са Снежана Кръстева и Бехзад Х. Нури.

В основата на събитието стои концепцията „брифтопия“ – термин, въведен от Бехзад Х. Нури, който описва кратки, но осезаеми утопични моменти, възникващи в напрежението между надеждата и безнадеждността. Това са мигове, в които въображението, съпротивата и колективното действие се срещат, за да очертаят възможни посоки към бъдещето.

Форумът ще се проведе паралелно с изложбата „Брифтопия: Изкуството между кризи и въображение“, открита през март тази година. Заедно симпозиумът и изложбата поставят начална рамка в подготовката за 26-то Габровско биенале на хумора и сатирата в изкуството през 2029 г., курирано от Снежана Кръстева и Бехзад Х. Нури.

„Брифтопия: Архиви на бъдещето“ превръща Габрово в място за експериментална мисъл, диалог и въображение – пространство, в което бъдещето не се разглежда като завършена утопия, а като крехка, временна и възможна среща между идеи, опит и обща грижа.

Симпозиумът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Подробната програма е достъпна на сайта на Музея на хумора и сатирата.