На 23 май Мраморното фоайе на Дом на културата „Емануил Манолов“ се превърна в пространство за среща между традицията, паметта и съвременните технологии. В рамките на Нощта на музеите екипът на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ представи специално преживяване, посветено на старите занаяти и тяхното ново дигитално присъствие.

Посетителите имаха възможност да се докоснат до изложбата „Дигитални близнаци на занаяти от старо време“, в която миналото оживява чрез виртуална реалност, образ, звук и движение. С помощта на виртуалния майстор Марко публиката надникна в Тюфекчийската работилница и се потопи в света на занаятчийското майсторство, предавано през поколенията.

Събитието предизвика особен интерес сред децата и подрастващите, които имаха възможност виртуално „да държат в ръцете си“ инструменти от старите габровски занаятчии и да усетят по нов, достъпен и вълнуващ начин духа на отминалото време. За тях преживяването беше не просто среща с историята, а истинско потапяне в един свят, в който традицията става жива, близка и разбираема.

Освен дигиталната изложба, гостите на събитието имаха възможност да гледат филми, посветени на занаяти в риск, сред които изработване на шапка от слама, самарджийство и обущарство. В Мраморно фоайе беше разположен и сувенирен щанд с дизайнерски предмети, брандирани със знака и цветовете на музей „Етър“.

Гостуването на Етнографски музей „Етър“ в Дома на културата показа как културното наследство може да бъде разказано по съвременен, въздействащ и вдъхновяващ начин – така, че да достигне както до възрастните, така и до най-младата публика.