Днес бяха отбелязани 191 години от основаването на Габровското училище – първото новобългарско светско училище, положило основите на модерното образование в България.  Тържеството се проведе под надслова „Паметта във времето“ и започна с лития и молебен пред сградата на Априловска гимназия.

В знак на признателност към делото на възрожденските просветители бяха поднесени цветя пред паметника, символ на духовната и образователна традиция, дала начало на новото българско училище. Отбелязването на годишнината е израз на почит към историческото наследство и към непреходната роля на образованието като духовна ценност и двигател на общественото развитие.